Faculty & Staff
Admin & Staff
 Principal 6th Grade Assistant Principal 7th Grade Assistant Principal 8th Grade Assistant Principal
Sharon Randall Laura Osborne  Nathan Wood  Danielle Hutcherson
       

Marianne C Johnson

Cris Carpenter

Elizabeth Gavin

 
Kimberly Huff

Secretary to Principal

Registrar

Office of Exceptional Children

 
Nurse

Susan E Lansburg


Jacqueline Phillips

Mary Washington

                     
Sherry Lee

Bookkeeper

Attendance Clerk

‚ÄčStudent Support Services


Nurse

Joann T Jarman

Mary Lou H Smith

Angie Mason

 

Media Specialist

Media Assistant

Receptionist

 
 

Related Arts 

Donna Lange

Margaret Moran

Joni McLeod

Math Enrichment

Spanish/Study Skills

Drama

Rebecca Kutcher

Jennifer Gomez

Pamela Heine

Reading Enrichment

Spanish/Study Skills

Orchestra

Robert Lang

Susan Kern

Jeff Scott

CreativeWriting/Journalism

ESOL

Band

Stefani Timmerman

Shannon West

Emily Wilkinson

Art/Visual Arts

Health

Band

Scott Brunson

Jaclyn Busching

Debra Kinder

Chorus

Gateway to Technology

Keyboarding/
Computer Applications

Deanna Maguire

Jason Hamil

Jeffrey Gratzmiller

PE

PE

PE

Exceptional Education

Deborah Olney

Lindsay Finch

Jessica Dorey

6th Grade Resource

7th Grade Resource

8th Grade Resource

Melissa Ginn

Elizabeth Whalen

Monique Cunin

6th Grade Resource

7th Grade Resource

8th Grade Resource

Jason Kilian

Danielle Nye

David Lemacks

EDSC

EMDSC Self Contained

ED Assistant

Sara Simmons

Joan Gallant

 

ED Assistant

EMD Assistant

 


 
Guidance

Gene Harris

Christine Reece

Scott Trottier

ALL 6th-8thgrade students with last names beginning with "S" through "Z”

ALL 6th-8thgrade students with last names beginning with
"L" through "R”

ALL 6th-8thgrade students with last names beginning with "F" through "K”

Lara Lyn Yarborough

Cori Lukasik

 

ALL 6th-8thgrade students with last names beginning with
 "A" through "E”

Guidance/Testing

 


Click Here to go to Guidance.
 

610 POD  620 POD  

 630 POD

 640 POD 

Lance Balfour

ELA 612

Miriam Hurt

ELA 623

Mary Carter

ELA 632

Shannon Murphy

ELA 644

Mary Ann Braswell

Math 614

Lynn Zeringue

Math 621

Benita Kelly
Math 634

Cailin Asmo

Math 642

Rebecca Strong

Science 611

Tracy Hart
 
Science 624

Julie Guthrie

Science 631

Kacy Hucks
Science 643

Karen Klobukowski

Social Studies 613

Donna Croft

Social Studies 622

Melissa DiCarlo

Social Studies 633

Megan Bracewell

Social Studies 641


 

710 POD

720 POD

 730 POD  740 POD 

ELA 712

ELA 723

 Regina Ford

ELA 732

Ashley Davis

ELA
 741

Math/Algebra 714

Math 721

Traci Peters

Math
 734
 
Bethany Pearson

Math 742

Science 711

Science 724


Science 731
 

Science 743

Social Studies 713

Richard Morvin

Social Studies 722
 

Social Studies 733

 Eric Baker

Social Studies 744


Team 1

          
  Team 2

        Team 3

Kara Coleman

ELA 814

Dana Anderson

ELA 833


   
  Marianne Greco


Math/Social Studies C3

Craig Lathey

Math 825

Meghan Falzone

Math 835


Selina Krasowski


Science C4

William Howard

Science 811

Michelle Brooks

Science 831


Tiffany Forrest


ELA C4

Christine Lites

Social Studies 815

Gerilyn Leland

Social Studies 844

 

Kristen Yaman

ELA 823

Shelia Osborne

ELA 841

 

Meghan Redel

Math 821

Chris Hammond

Math 834

 

Torie Hargis

Science 824

Cathy Gratzmiller

Science 831

 

Marjorie White

Social Studies 822

Joel Crosby

Social Studies 832